بسم الله الرحمن الرحیم. زنگ عبرت _بازشناسی گروه های تاریخی حکومت علوی گروه اعتزالیون . قسمت اول: در زمان حکومت امام علی علیه السلام گروهی به نام اعتزالیون بودند که در ت و مسائل حاد اجتماعی زمان خود بی طرفی را پیش گرفتند . با علی علیه السلام بیعت نکردند و از این رو معتزله نامیده شدند . هرچند جنگی بپا نکردند اما در خانه خودشان نشستند ، نه با امام علی ع کمک کردند و نه با او جنگیدند . البته این هم نوعی مخالفت با ان حضرت بود . انها با یاری نکردن امام با او مخالفت کرده و موجب تضعیف روح و جسم امام شدند. اسامی برخی از این گروه به استناد تاریخ طبری وفات ٣١٠ ق_سنی، بدین شرح است: سعد بن ابی وقاص ، اسامةبن یزید، زیدبن ارقم ، عبدالله بن عمر ، زیدبن ثابت ، حسان بن ثابت، محمد بن مسلمه، نعمان بن بشیر، رافع بن خدیج، و امیر مومنان علی علیه السلام در سال ٣٥ قمری و ان گاه که عبدالله بن عمر، سعد بن ابی وقاص ، محمد بن مسلمه ، حسان بن ثابت و اسامه بن یزید از بیعت با او سرباز زدند ، فرمود: بیعت شما مردم با من بی مطالعه و ناگهانی نبود و کار من و شما یکسان نیست ، من شما را برای خدا می خواهم و شما مرا برای خود می خواهید .ای مردم برای اصلاح خودتان مرا یاری کنید به خدا سوگند که داد ستمدیده را از ظلم ستمگر بستانم و مهار ستمگر را بگیرم و به ابشخور حق وارد سازم ، گرچه تمایل نداشته باشند!(نهج البلاغه خطبه ١٣٦) در ادامه می خوانید بازخوانی زندگی نامه برخی از اشخاص این گروه.

واکنش جلیل همدانی به سخنان توهین امیز صادق زیبا کلام

ایت الله رئیسی بزرگ پرچمدار قیام علیه فساد است.

اظهار نظر نسنجیده سجاد حیدری عضو شورای اسلامی اندیمشک_در مورد موکب داران اربعین_

بن ,، ,گروه ,علی ,امام ,علیه ,علیه السلام ,علی علیه ,با او ,محمد بن ,امام علی

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

به وبلاگ شخصی من خوش آمدید وبلاگ شخصی کیوان زینی پیام همراه همه چی برای تو کبدچرب انجام پروژه های پلکسیس plaxis مجله ایران - iranmag معماری و طراحی داخلی وبلاگ روانشناسی فاطمه گرمابی سایت فایل اچ دی